مدیتیشن چیست و چه تاثیراتی دارد؟

مدیتیشن به معنای استفاده از روش های مختلف برای تسلط بر ذهن است؛ در مدیتیشن یا درون کاوی افراد از تکنیک های مختلف مثل مایندفولنس و ذن مدیتیشن و متا و روش های گوناگون دیگر برای تمرکز بر یک موضوع استفاده می کنند.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن روشی است که ذهن و بدن را درگیر می کند تا شخص تمام توجه خویش را با ملایمت و مرحله به مرحله متوجه درون کند و پس از تمرینات مختلف شخص می تواند به آرامش ذهنی و البته جسمی دست پیدا کند. افراد در مدیتیشن از تکنیک های مختلف استفاده می کنند تا به حالت پایدار و آرام در ذهن خود برسند. در ابتدا مدیتیشن ممکن است سخت به نظر برسد اما پس از انجام مدیتیشن افراد نتایج مثبت آن را در بدن و ذهن تجربه می کنند و کم کم مدیتیشن جزئی از عادت های دائمی افراد می شود هنگام مدیتیشن مغز انسان امواجی که نشان‌دهنده‌ی عملیات پردازش اطلاعات در مغز هستند یعنی امواج بتا را کاهش می دهد و انجام سریع اطلاعات متوقف می شود و به همین دلیل حس آرامش بر انسان غلبه پیدا می کند. در مدیتیشن فرد کم کم سعی می کند توجه را به سمت درون خود ببرد و تمرکز و تمرین توجه را انجام دهد و البته انجام تمارین و دوره های مختلف مدیتیشن به افراد کمک می کند تا بر ذهن خود کنترل پیدا کرده و سبب بهبود شرایط روانی فرد شود. میتوان گفت مدیتیشن تمرینی ساده برای ذهن ما است؛ تمرینی برای توجه به حس ها و فکر ها و آگاهی از تمام آنچه در یک لحظه تجربه می کنید از آگاه شدن به دم و بازدم گرفته تا پیچیده ترین حس های بدنی، هدف ما در مدیتیشن مسیر است؛ مسیر را پیدا می کنیم و گاهی ممکن است به دلیل نشخوار های مغز از مسیر خارج شویم اما آنچه اهمیت دارد بازگشت به مسیر است. مسیر مدیتیشن به ما می آموزد که آنچه اهمیت دارد اکنون است و اکنون تمام آن چیزی است که انسان دارد پس در مدیتیشن متوجه می شویم که پرسه ها و نشخوار های ذهنی را کنار بزنیم و تمرین کنیم که اکنون را دریابیم. در پاسخ به اینکه مدیتیشن چیست میتوان گفت مدیتیشن یک تمرین است؛ تمرینی که در ابتدا فقط در ساعاتی از روز انجام می شود اما پس از مدتی دیگر لازم به تمرین نیست و به یک سبک زندگی تبدیل می شود؛ مدیتیشن سبکی را به شما هدیه می دهد که در آن تمرکز و توجه دارید، از ذهن خود و احوالات آن آگاه هستید و کمتر تحت سلطه افکار و رفتار دیگری قرار می گیرید؛ مدیتیشن به شما کمک می کند در مواقع اضطراب راهی برای کنترل آن داشته باشید و با انجام تمارین مدیتیشن سبک زندگی جدیدی را تجربه خواهید کرد.
تنفس و کنترل استرس از نظر گری ماک:
الگوی نفس کشیدن بر الگوی عملکرد تاثیر می گذارد؛ وقتی استرس دارید عمیق نفس کشیدن کمک می کند ذهن و بدن را به لحظه ی حال بیاورید.

درمان استرس با مدیتیشن

در درمان استرس با مدیتیشن باید به این توجه کنیم که برای درمان استرس راهکار های مختلفی وجود دارد اما یکی از مهم ترین راهکار ها مدیتیشن است؛ چون تحقیقات روانشناختی نشان داده اند؛ افرادی که مدیتیشن می کنند مخصوصا مدیتیشن مایندفولنس به خوبی توانایی کنترل استرس خود را دارند؛ چون با مایندفولنس بدن تمرین می کند در مواقع استرس در حالت جنگ و گریز نماند و با آگاهی از احوالات درونی،با آرامش از این حالت گذر کند.

مدیتیشن چیست؟

بسیاری از افراد برای کنترل استرس خود به مدیتیشن روی می آورند؛ امروزه هیچ زندگی پیدا نمی شود که تهی از استرس باشد پس بهتر است دیدگاه خود را نسبت به استرس تغییر دهیم و با تکنیک های مختلف که یکی از آنها مدیتیشن است به کاهش یا کنترل استرس و یا مصالحه با استرس بپردازیم؛ البته باید در نظر داشت که افراد اگر بتوانند استرس را به درستی کنترل کنند؛ استرس مثبت خواهد شد و محرکی مفید برای به سرانجام رساندن اهداف می شود.

استرس چطور شکل می گیرد؟

استرس طی فرایند رهاسازی هورمون های آدرنالین و کورتیزول ایجاد می شود و انرژی فیزیکی زیادی را آزاد می کند و بدن برانگیخته می شود و در یک پاسخ طبیعی به استرس وضعیت برانگیخته بدن تحت تاثیر سیستم پاراسمپاتیک قرار گرفته و حالت آرامش فعال می شود و سیستم سمپاتیک بدن را به حالت ترمیم و استراحت بر می گرداند و ذهن و بدن آرام می شود اما باید دقت کنید که در یک پاسخ طبیعی به استرس این اتفاق می افتد و بدن مجددا به آرامش بر می گردد اگر پاسخی نادرست در برابر استرس نشان داده شود حالت برانگیختگی تجدید می شود.

مدیتیشن و کاهش استرس:

در این مرحله است که همه ما می توانیم با استفاده از تمرینات مدیتیشن به جسم خود کمک کنیم تا به آرامش ذهنی و جسمی برسد و از حالت برانگیختگی استرس دوری کند و پاسخ طبیعی در برابر استرس بروز داده شود؛ ما با مدیتیشن تمرین می کنیم که استرس را بهینه کنیم و از استرس برای رشد و یادگیری و پیشرفت استفاده کنیم؛ تمرین می کنیم نسبت به استرس خود آگاهی پیدا کنیم  و راه های مهار آن را بیاموزیم و تمرین می کنیم که به احساسات خود توجه کنیم تا متوجه دلیل و ریشه استرس خود شویم  و با آگاهی از استرس به جای نادیده گرفتن آن اقدام به پذیرش استرس می کنیم.

درمان خواب با مدیتیشن

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که برخی شب ها دچار بی خوابی شوید و اگر مشکل جدی تر باشد شب های متعددی هم این موضوع را تجربه کرده اید و باید گفت بی خوابی پس از مدتی به یک مشکل جدی تبدیل می شود که تمرکز شما را در طول روز کاهش می دهد!  روش های مختلف ریلکس کردن در مدیتیشن به شما کمک می کند که خوابی عمیق را با کیفیتی خوب تجربه کنید.

ویژگی های خواب خوب چیست؟

خواب عنصری پیچیده است که بر تمام سیستم های موجود در بدن اثر می گذارد؛ تحقیقات نشان داده اند که یک خواب خوب بر سلامت روان و ذهن ما تاثیر گذار است ؛ خواب نیازی اساسی است که برای رشد اهمیت فراوانی دارد و افراد بزرگسال هنگامی که دچار اختلال در خواب می شوند درگیر اختلالات فکری و حافظه و افسردگی و استرس نیز می شوند.

مدیتیشن چطور سبب درمان خواب می شود؟

از تکنیک های مفید مدیتیشن در درمان خواب روش مایندفولنس یا همان ذهن آگاهی و انجام تمرینات تنفسی است؛ استفاده از تمرینات مدیتیشن بر درمان بی خوابی برای افرادی که مشکل بی خوابی دارند موثر است و همچنین انجام تمرینات مایندفولنس حتی در افرادی که مشکل خواب هم ندارند سبب بهبود و کیفیت خواب و تجربه ی خوابی عمیق می شود و البته اگر انجام تمرینات مدیتیشن دوام داشته باشد تاثیر آن به خوبی نشان داده می شود و مدیتیشن می تواند جایگزینی بدون عوارض برای قرص های بی خوابی باشد. با مایندفولنس چون بر ذهن خویش آگاه می شویم به ذهن کمک می کند که از فرم فعال خود خارج شود و همین باعث می شود که بدن برای خواب آماده شود و همانطور که بالا تر توضیح داده شد با کاهش سطح کورتیزول بدن برای خواب آرام آماده می شود که با انجام تمرینات مدیتیشن بدن در مسیر آرامش قرار میگیرد و با آگاهی بر حالات بدن به آن کمک می شود تا خوابی آرام و عمیق برای فرد فراهم شود.

نظر جان کابات زین درباره مدیتیشن :
مراقبه یک شیوه بودن است نه یک تکنیک؛ مراقبه شامل تلاش برای رسیدن به جایی دیگر نیست؛ بلکه دادن این اجازه به خودمان است که همینجا و همانگونه ای باشیم که اکنون هستیم.

مدیتیشن صبحگاهی

هنگامی که صبح ها مدیتیشن کنید به ذهن خود فرصت شروع یک روز با آرامش و حال خوب را می دهید؛ گاهی تصور می شود که حتما باید مدت زمان مدیتیشن طولانی باشد تا اثراتش نمایان شود اما خیر اینطور نیست افراد مبتدی که تازه مدیتیشن می کنند می توانند با مدت زمان کم مدیتیشن صبحگاهی را آغاز کنند و سپس که در انجام تمرینات متعدد تجربه کسب کردند و برای مثال نشستن دیگر برایشان دشوار نبود میتوانند مدت زمان مدیتیشن را افزایش دهند.

فواید مدیتیشن صبحگاهی چیست؟

انجام مدیتیشن صبحگاهی یک انتخاب است؛ همانطور که چک کردن فضای مجازی پس از بیدار شدن یک انتخاب است! اما تفاوت مراقبه و مدیتیشن با چک کردن اخبار و فضای مجازی در این است که مدیتیشن باعث آرامش و آگاهی بیشتر می شود و چک کردن اخبار باعث استرس و هجوم اخبار باعث کاهش قدرت شناختی مغز می شود. 

 

۱.هدایت نشخوار های ذهنی:

 اگر مبتدی باشید و یا حتی در تمارین مدیتیشن ید طولایی داشته باشید قطعا نشخوار های ذهنی هنگام مدیتیشن را تجربه کرده اید، گویا همه چیز دست به دست هم می دهد تا شما نتوانید تمرکز کنید هجوم نشخوار های ذهنی ممکن است شما را نا امید کند اما باید بدانید که کار ذهن همین است پرسه در مسیر! وظیفه مدیتیشن این است که شما را از سندروم ذهن مشغول جدا کند و به اینجا و اکنون دعوت کند؛ هرگز نباید با نشخوار های ذهنی جنگید بلکه باید آن ها را هدایت کرد دقیقا کاری که مدیتیشن با ذهن شما انجام می دهد؛ افکار نامربوط را از دامنه هوشیار شما خارج می کند و کم کم به شما یاد می دهد به آنچه می خواهید توجه کنید.  

۲. افزایش آگاهی:

قطعا تاکنون تجربه کرده اید که از اتاق خارج شده اید تا کاری را انجام دهید اما به محض خارج شدن از اتاق فراموش کرده اید که قرار بود چه کاری را انجام دهید؟ یا قطعا تجربه کرده اید که در صحبت کردن برخی کلمات را جا می اندازید یا اشتباه بیان می کنید و در کل تجربه تمرکز نداشتن را دارید برای اینکه بتوانید کارهای خود را با کیفیت و تمرکز انجام دهید مدیتیشن صبحگاهی بسیار راه حل مفیدی است ؛ هنگامی که روز خود را به کمک مدیتیشن، آگاهانه شروع کنید و مدیتیشن صبحگاهی را ادامه دهید متوجه می شوید که کمتر دچار عدم تمرکز شده اید چون مدیتیشن با استفاده از تکنیک های مختلف هشیاری ذهن را افزایش می دهد و افزایش هشیاری سبب افزایش تمرکز می شود.

 

۳.بهبود روابط به علت افزایش شفقت:

نوعی مدیتیشن با عنوان متا وجود دارد که باعث افزایش شفقت به خلق و مهربانی می شود؛ هنگامی که در مدیتیشن صبحگاهی تمارین مدیتیشن متا را انجام دهید، هر روز با خود تمرین می کنید که بهتر است با دیگران چطور رفتار کنید و نسبت به یکی بودن همه مخلوقات به علت ذات یکتا آگاه می شود و همین باعث می شود که رویکرد خود را نسبت به دیگری تغییر دهید و درک و فهم خویش از دیگران را افزایش دهید و به بهبود روابط خویش بپردازید.

در نهایت می توان گفت انجام مدیتیشن نیاز به زمان خاصی ندارد و شما هر زمانی که آمادگی داشته باشید می توانید مدیتیشن کنید اما صبح ها به دلیل رهایی ذهن و درگیر نشدن با مسائل روزمره ممکن است زمانی مناسب برای انجام مدیتیشن و افزایش آگاهی باشد.

۴.بالابردن کیفیت روز

هنگامی که هر روز صبح به انجام مدیتیشن صبحگاهی بپردازید؛ روز خود را با تمرکز و آرامش آغاز می کنید و این تمرکز باعث می شود که ادامه روز انرژی بیشتری داشته باشید و همچنین مدیتیشن صبحگاهی به شما کمک می کند با پرورش افکار مثبت و کنترل کردن افکار مزاحم وقت خود را ارزشمند تر بگذرانید و به جای تمرکز بر استرس ها بیشتر به سمت شفقت و مهربانی هدایت شوید و البته در مدیتیشن صبحگاهی تمرین می کنید الگو های فکری بهم ریخته و آزار دهنده را فراموش کنید و الگوهای فکری منظم را جایگزین کنید.

مدیتیشن قبل از خواب

مدیتیشن قبل از خواب به شما کمک میکند تا خوابی آرام و عمیق را تجربه کنید؛ استرس و درگیری های ذهنی باعث می شود شب ها خواب خوبی نداشته باشیم و به همین دلیل استفاده از مدیتیشن قبل از خواب راه حلی کارآمد برای کاهش بی خوابی است؛ در اپلیکیشن کیمیاگر انواع مدیتیشن ها برای استفاده در زمان های مختلف وجود دارد مثلا شما می توانید از دوره مقدماتی استفاده کنید و هر شب قبل از خواب مدیتیشن کنید .

مدیتیشن قبل از خواب

مدیتیشن قبل از خواب باید تداوم داشته باشد؟

آنچه در مدیتیشن اهمیت دارد زمان آن نیست بلکه تدوام آن است؛ شما می توانید به مدیتیشن قبل از خواب بپردازید اما برای دیدن تاثیرات مدیتیشن و تجربه خوابی با کیفیت قطعا باید تمرینات مدیتشن قبل از خواب را ادامه دهید تا به نتیجه برسید.خواب شب بسیار اهمیت دارد چون احوالات روز بعدی شما را می سازد اما بسیاری از افراد هستند که خواب خوبی را تجربه نمی کنند و در طول روز خلق پایینی دارند، آنچه برای یک خواب خوب اهمیت دارد آرامش ذهنی است؛ دقیقا همان رکنی که مدیتیشن به زندگی افراد اضافه می کند؛ قطعا مدیتیشن قبل از خواب به شما کمک می کند تا با افکار مزاحم به خواب نروید و با ذهنی آرام تجربه ی خوابی آرام داشته باشید.

استفاده از مدیتیشن مایند فولنس به شما کمک می کند تا به احساسات و تنفس و احوالات بدن متمرکز شوید و با آگاهی بدن خود را به سمت آرامش ببرید و هنگامی که جسم آرام باشد ذهن دنباله رو جسم خواهد شد و به شما کمک می شود تا استراحت کنید  و البته باید بدانید که به اجبار بدن خود را به سمت خواب نبرید فقط باید سعی کنید با آرامشی که توسط مدیتیشن به دست می آورید استراحت کنید. رویکرد اپلیکیشن کیمیاگر با روش مایند فولنس و ذهن آگاهی است که به شما کمک می کند با انجام مداوم تمرین های ذهن آگاهی بدن خود را از حالت فوق فعال خارج کنید و استرس و اضطراب را کم کنید و با آگاهی به حضور در لحظه، خوابی آرام را تجربه کنید.